היום שבו יתגלה וירוס שישבש את דעתנו

הטור הזה נכתב בשעה שישראל נמצאת במקום הראשון בתחלואה העולמית בנגיף הקורונה, מחליפה תסריטים ותרחישים עתידיים עד לסיום המגפה. ייתכן ובקרוב זן האומיקרון, שמשתולל ממשפחה למשפחה, ינוח ואף יסיים את תפקידו. אבל הטבע כמו קוסם, יכול לשלוף בכל רגע שפן חדש שיעסיק אותנו.

כשם שאיש לא צפה שבוקר בהיר אחד דלקת ריאות במחוז סיני תהפוך למגפה כלל-עולמית, וכולנו נעטה מסכות, נתבודד ונסתגר, נהפוך כמעט את כל אורחות חיינו לווירטואליים ונסתכל על העולם מזווית אחרת, כך אני צופה שינחתו על האנושות בזו אחר זו מכות מסוג חדש – מורכבות יותר, משוכללות יותר, עדינות יותר.

הפעם הטבע לא יכה ישירות בתאי הגוף הביולוגי שלנו, אלא יעורר מעין וירוסים שיפעלו על מוח האדם, על השכל והרגש שלו, ויגרמו לשיבוש קל בתפיסה שלנו. אנשים יהיו שונים, ספק מוזרים ספק מסובבים.

להבדיל אלפי הבדלות, צפיתי פעם עם הילדים שלי בסרט על חייזרים שפולשים לכדור הארץ, משתלטים על התפיסה של בני האדם ומתחילים לשבש את חייהם. כך עתיד לקרות עם הווירוסים העדינים האלה, נתחיל לזהות שאנחנו לא בסדר, שמישהו פועל בנו ודרכנו.

אל בהלה! הכיוון החדש הזה יוליד בנו תובנת חיים נעלה, וניווכח בכך שגם קודם לא היינו בקו הנכון של תפיסת המציאות. בהדרגה נתחיל לזהות את חוסר האיזון המוחי, את חוסר האיזון ביחסים בין איש לרעהו ואיך שזה משליך דווקא על הגישה שלנו לחיים, לטוב ולרע.

ולמה בכלל תופעה כזו ממתינה לנו מעבר לפינה? כי אסור לאנושות להיות במנוחה. יש לה תכלית שעליה כתבו כל חכמי הקבלה: להיות מקושרת רגשית בערבות הדדית, להיות מאוחדת ללב אחד כמו שאר הטבע הסובב אותנו – חלקים שונים אך אינטגרליים, הנעים בתנועה הרמונית אחת. בעל הסולם, הרב המקובל יהודה אשלג, כתב כי "בעת שהאנושות תגיע למטרתה, לדרגה השלמה של אהבת הזולת, שאז יתלכדו כל בני העולם ללב אחד, יתגלה כל האושר המקווה לאנושות על שיא גובהו" (מאמר "החירות").

בראייה בוגרת ומפוקחת יותר, אני אפילו מצפה שיתגלו כאלה וירוסים. לא כי אני מייחל לרע, אלא אני מבקש את הכרת המצב הרע שלנו; אני מייחל לכך שנגלה את הגורם המפריע למין האנושי להגיע לתכליתו. מחלות ומכות גורמות לנזק ולכאב, אבל הן גם מאותתות לנו על הכיוון לרפואה.

יש כוח אחד שפועל במציאות והוא מנצח על הכול, כמו שאמרו חז"ל: "הקב"ה במה שהוא מכה, הוא מרפא" (מכילתא, בשלח). לכן במקום לספור מכה ועוד מכה, לצרף זן לזן, אנחנו צריכים להסתכל על החוסן שאנחנו רוכשים, כיצד אנחנו עתידים להשתנות ברמה הנפשית, הפסיכולוגית, הפיזית, והכי חשוב – הרוחנית. כלומר ברגישות בינינו, ומאיתנו כיחידה עולמית אחת אל הכוח האחד.

✅ רוצים להעמיק?
צפו חינם בסדרת הסרטונים על קורונה, אבטלה וכלכלה >>

אהבת? שתפו

השאר תגובה

עוד בנושא

גם למייל שלך
מגיע תוכן
משמעותי

רוצה להכין את עצמך לעולם של מחר?

אז הכנו עבורך המון תכנים וסרטונים, כתבות ושיחות, שיעזרו לך לעשות סדר בבלגן.
והכול בחינם, מן הסתם ;-)
כל מה שצריך הוא להזין פרטים:


תנאי השימוש
x
בהתאם לסעיף 30א. לחוק התקשרות (בזק ושירותים תשמ"א-1982) אני מאשר בזה את הסכמתי לקבל מכם דברי פרסומת בכתב או בע"פ לכתובת המייל שלי

תודה על הרישום
נתראה בתיבת הדואר שלך!