עוד חוזר הסיוט

בימים האחרונים אני לא מפסיק לקבל דיווחים מדאיגים על התפרצות הקורונה בקרב תלמידיי ממוסקבה, מסאו פאולו ומערים נוספות. יש ביניהם מקרים של מחלה קשה ואפילו מקרים טרגיים ומצערים של מוות של אחד או יותר מבני המשפחה.

גם בישראל גל הדלתא ההודי – הגל הרביעי במספר שעליו הזהרתי מיום שחזרנו לשגרה – חוזר ומכה. וזו רק ההתחלה. לקראת החורף צפוי שהמגפה תחמיר עוד יותר, לכן אסור לנו לזלזל במצב. אנחנו צריכים להתחיל להכיר את דרכי הנגיף הזה כדי לדעת איך להתייחס ולהגיב אליו נכון.

נניח לרגע בצד את הטענות שהנגיף אינו טבעי אלא נוצר בידי אדם. אין לי כל כוונה לעסוק בנושא, כי בין כך ובין כך כולם נשלטים ומופעלים על ידי הטבע. אומנם לחלק מהאנשים נדמה שישנם דברים למעלה מהטבע שנמצאים בכוחם, אבל גם החכם והחזק ביותר אינו מסוגל לשנות סדרי עולם. הטבע הוא הכוח העליון והחזק ביותר במציאות. נקודה.

שלא כמו מגפות בעבר שפקדו מדינה קטנה או יבשת גדולה, הקורונה חולשת על כל העולם. היא לא מַפְלה אף מדינה, אלא מתייחסת שווה בשווה לכולם. אולם האנושות נוהגת בהיפוך מוחלט מהמגמה של הטבע. כל מדינה מתבצרת בעצמה, מתגאה בחיסון המוצלח שיש לה. גם בקרב הציבור ישנם אינספור ויכוחים על חיסונים ומסכות, על סגרים ובידודים. כל אחד חושב על עצמו, לעצמו, כאילו הוא מנותק מהכלל.

הקורונה מלמדת אותנו שיעור בתלות הדדית גלובלית. התלות הזאת נוצרה על ידי הטבע, והיא תתגלה בצורה מוחשית וכואבת יותר. עד כדי כך שאדם ירגיש שהאחרים מחזיקים את חייו בידיהם ומחליטים מה יעלה בגורלו. לאדם כזה לא יעזרו קומבינות, כסף או כושר שכנוע, אלא הישועה תבוא לו אם רק ינהג בדומה לטבע: יעדיף את טובת הזולת על פני טובתו, יתחשב ברצון האחרים לפני שידאג לרצונו שלו.

העיקר לא להיות חכמים גדולים במה שקשור לגוף, אלא להיות חכמים במה שנוגע ללב. חכמי הלב הם אלו שלומדים מהחכמה של הטבע העליון, מה הטבע מוסר לנו דרך המגפה ודרך כל מקרי החיים. והמסר שלו עבורנו טבעי ופשוט: קשר שלילי בין בני האדם מביא לצרות ומחלות, ואילו קשר חיובי מביא לפתרונות ורפואות.

המגפה הזאת, כמו הקודמות והבאות אחריה, היא לא עניין שלי או שלך, אלא שלנו. לכן כדאי לנו להתגייס יחד ולהתחבר בתלות חיובית כמו שהטבע מנחה אותנו.

אהבת? שתפו

השאר תגובה

עוד בנושא