ליישב את הסכסוך עם הטבע

על רקע האזהרות הגוברות של מומחים על מינים הנמצאים בסכנת הכחדה ומערכות אקולוגיות שנעלמות כתוצאה ממהלכים שמטרתם צמיחה כלכלית, כמו: כריתת יערות ודיג מופרז, הכריז מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש על "שנה ליישוב הסכסוך של האנושות עם הטבע".

"פעילות האדם היא שורש ההתדרדרות לתוהו ובוהו", אמר גוטרש, והוא מדבר נכון, יחס האדם לטבע הוא באמת שורש ההתדרדרות. השאלה היא, מה יש לו להציע?

היות שהוא מזכ"ל האו"ם בכוחו לקדם תוכנית חינוכית עולמית, כזו שכל באי עולם חייבים לעבור, שכל מדינה תממש בתוכניות מיוחדות – החל בבתי הספר ועד כלי התקשורת. אבל בפועל הוא עומד ונואם בפני האו"ם. בפני מי? נציגי הממשלות שבאו"ם, שגרירים שכל מהלך שלהם מחושב כלפי צמיחה כלכלית, שכל צעד שהם עושים מגדיל את הסכסוך עם הטבע. מעודד את ניצולו.

בלב האדם יש יצר חזק שרוצה לשלוט על הטבע, על כל מה שסביבו. רק חינוך תיאורטי ומעשי מסוגל לכוון אותנו לרסן את היצר הזה, ולהביא אותנו להזדהות עם הטבע. את זה צריכים ללמוד וללמד, כי החוש הזה, הידע הזה, לא נמצא בנו מלידה, לא זורם לנו בלב ובמוח באופן טבעי. זה מה שהיה צריך איש במעמדו של גוטרש לקדם. זה תפקידו.

להזדהות עם הטבע הוא לשאוף לחיות לפי החוק שמקיים אותו, החוק לפיו כל החלקים בו תומכים זה בזה ונמצאים באיזון ביניהם, בהתקשרות הדדית. ככל שצוללים למעמקי הטבע מבחינים ביתר בהירות כמה כל פרט ופרט שנמצא בו הכרחי ומקושר בקשר בלתי ניתן להתרה.

בעל הסולם כותב כי "התבוננות כלשהי במלאכת הבריאה, דיה להשכילנו על גודל שלמות פועלה ויוצרה. ולכן, עלינו להבין להיזהר מלהטיל דופי בשום פרט מהבריאה, ולומר שהוא מיותר, ואין בו צורך. שבזה יש חס ושלום משום הוצאת שם רע על פועלה" (מאמר "השלום בעולם").

אסור לנו להשמיד דבר. לא זאבים ודבורים, לא צמחים ודוממים. אסור לנו למלא את העולם בחומרי נפץ, להציף אותו בגזים ובנפט. כל עבודתנו היא להפוך לחלק מאוזן עם הטבע, ובעיקר לסגל לעצמנו את דרך מחשבתו.

נכון שאנחנו כבר לא חיים ביערות כמו בעבר, ואנחנו מוכרחים לייצר דברים חיוניים לחיים המודרניים, להפיק נפט וגז מתוך הטבע. אבל אנחנו צריכים לעשות זאת אך ורק בצורה נכונה ובמידה שלא תגרום לטבע עיוותים כמו שגרמנו כבר. איך להיות רגישים לטבע? בהתאם להזדהות עימו. לשם כך צריך להתניע בהקדם את התוכנית החינוכית, זאת שתסייע לנו לתקן את היחס הפנימי של האדם, להבין שרק בדאגה הדדית, בחיבור ואהבה בינינו, נוכל להשפיע טוב לעולם.

לטבע אין סכסוך עם אף אחד, אנחנו אלה המסוכסכים. ברגע שתתחיל הידיעה הזאת להתפזר בינינו, כדור הארץ יתחיל להתאושש מאיתנו. אם נדבר על כך מכל הלב, נפנה ללב האחרים, בזה כבר נכניס איזון בעולם.

אהבת? שתפו

השאר תגובה

עוד בנושא