לעלות על הגל

ישראל נכנסה הערב לסגר שלישי מפרוץ המגפה, להתמודדות שלישית עם גל הקורונה. לא סתם גל רודף גל. הטבע מתייחס אלינו בגלים, ולא רק אלינו. אלא אל כל חלקי הטבע – החל מהדומם והצומח, וכלה בבעלי החיים ובמין האנושי כולו.

תחילה לוחץ הטבע ועוזב, ואז אנחנו צריכים להמשיך את הלחץ הזה מעצמנו. שוב לוחץ ושוב עוזב, כדי שנמשיך את הלחץ בעצמנו ובסגנון שלנו. גלי הקורונה הגיעו אלינו השנה בזה אחר זה, דחקו בנו להתעלות כחברה אנושית ליחסים בריאים בינינו.

אולם מה נעשה בזמן שהטבע ירפה מאיתנו בקרוב, איזה לחץ נפעיל מעצמנו? אין צורך לעורר לחץ חד ואגרסיבי, אלא עלינו להקדים ולסדר אחרת את מערכות החיים שלנו: את המערכת המשפחתית, את מערכת החינוך, את המערכת המדינית ואת מערכות היחסים בין המדינות. לסדר את כולן כך שהחברה תהפוך עגולה ומקושרת כמו הטבע הגלובלי והאינטגרלי. עלינו לנצל את ההפוגה ולספוג אלינו את היחס מן הטבע, כדוגמה ליחס שאנחנו צריכים להשיב לו. בקיצור, להיות מחוברים כמו שהוא מחובר.

כאנושות אנחנו לגמרי לא שם, לא מתעוררים ללחוץ על עצמנו להתבונן ולחקות את היחסים שמקיים הטבע בין חלקיו. באירופה זה בולט במיוחד. היבשת הופכת להיות מקור של פיצול ושל חוסר הסכמה טוטלי בין מדינות, פלגים ותנועות. זה משהו נורא. אנגליה, גרמניה, צרפת, ארצות הבלקן, איטליה, ספרד, הכול כל כך מחולק.

אירופה, שהיא כעריסה להתפתחות החברתית, ערש התרבות המתקדמת, צריכה להדגים לכולנו את צורת העתיד האנושי שבו כולנו – למרות הצבעים השונים, הדגלים הנבדלים וההיסטוריה השונה של כל עם – מתעלים למעלה מכל ההבדלים ובונים את עצמנו כמשפחה אחת ממש. אחרת לא נראה שיש להם עתיד באופק. סין תגיע אליהם, גם ארה"ב, רוסיה ואפריקה עוד תצטרף, ומאירופה לא יישאר דבר אם היא לא תעשה מעצמה דוגמה ומופת לאיחוד לבבי פנימי, לא איחוד אירופי מסחרי חיצוני.

אם האמריקאים בפוטנציאל יכולים להדגים לעולם איך אומה של מהגרים מסוגלת להתחבר ולהיות כעם אחד ממש, אז אירופה יכולה להדגים זאת על יבשת שלמה, להפגין חיבור בין עשרים ושבע מדינות שונות.

ואיפה ישראל נכנסת בדגם החברה האנושית המחוברת לפי מערכת הטבע האינטגרלית? ישראל היא הדבק. ישראל חייבת לספק לחיבור האנושי הזה את הפילוסופיה שעומדת בשורשו, את התיאוריה, את התשתית האידיאולוגית ממנה הוא מגיע. על ישראל לספק את הידע למה האיחוד נחוץ, מאיפה הוא נובע, ועל ידי אילו חוקים ונהלים אנחנו צריכים לסדר את האיחוד בינינו. כל זה נמצא במקורות העם, בספרי חכמת הקבלה.

כרגע התחושה היא שזה רחוק מאיתנו בצורה בלתי מושגת. אבל תוך זמן קצר זה יכול להשתנות, אם נשתדל במקצת להבין את הטבע ומעשה הגלים שלו, אם רק נרצה לקחת ממנו דוגמה, להמשיך את הלחץ בעצמנו ולתת דוגמה בחזרה.

 

אהבת? שתפו

השאר תגובה

עוד בנושא