ימים נוראים, בין קורונה לאלוהים

כל שנה בתי הכנסת מתמלאים בראש השנה ועוד יותר ביום הכיפורים, השנה הקורונה עושה שיבושים. ככל הנראה תהיה עדיפות לתפילות במרחבים פתוחים, ובהגבלת מספר המשתתפים. אכן כן, ימים נוראים. מהו חשבון הנפש שעלינו לעשות?

אצל אלוהים אין טעויות. אם הוא לוקח בחזרה את המתנה של תפילה של כל העם ביחד, הוא בעצם כמו מודיע לנו: כפי שאתם נראים היום, אני לא רוצה לקבל מכם פניות. כשהעם מפולג כל כך, מלא בשנאת חינם ובפירוד, כשאין קשר, חיבור והדדיות, אין מה לפנות אליי. תפילה צריכה להיות ביחד, עבור העם כולו, ואם אתם בריחוק ובניגוד זה לזה, אז כדאי שתרגישו איפה אתם באמת נמצאים. לפי מצב היחסים בין הלבבות, מתאים לכם לא יותר מהתכנסויות בכל מיני צורות ארעיות.

ואנחנו מצדנו, על מה כדאי להתפלל בעת הזאת? שנרגיש עד כמה משחקי האגו סוגרים כל אחד בתוך עצמו. עד כמה קשה לפתוח את הלב למישהו בעל דעות שונות, עד כמה אנו מחולקים לפלגים ומפלגות, עדות ומחנות, מתגאים כל אחד בקהילה שלו, מזלזלים באחרות. הגיוון הוא נפלא, אבל מעל כל הצורות השונות צריך להיות משהו שמחבר את הלבבות. והוא איננו בנמצא. ומיום ליום נעשה עוד יותר ויותר רחוק.

אז השנה, במקום למלא את בתי הכנסת בשרשראות הדבקה, כדאי לשבת עם עצמנו ופשוט לבכות על המצב שאליו הגענו. לעשות תשובה אמיתית. שיהיה ברור מדוע הידרדרנו עד כדי כך, ומה עלינו לבקש עכשיו. שהתפילה תפרוץ מעומק הלב, לא כמילים ריקות שקוראים מן הכתב.

במקור, בית כנסת נקרא כך כי הוא מסמל בית של חיבור, מקום שבו מתכנסים כולם ומבקשים כוח עליון של אהבה ונתינה. ואם השנה הנסיבות לא מאפשרות אפילו להתכנס, יש בכך להעיד שהגענו לאיזשהו סוף. אך יש בדבר גם משהו טוב, כי כשהרע נעשה כזה מובהק קל יותר לזהות אותו, ולהתחיל לבנות צורת קיום מתקדמת יותר.

עידן הקורונה מאיר את שהיה חבוי ונסתר. אם בעבר יכולנו להיות רחוקים בלב ובכל זאת לשבת זה על יד זה, עתה אי אפשר. חוק ההתפתחות שבטבע דורש שנתאים את עצמנו לעולם שנעשה מקושר. משום כך, גם אם תימצא תרופה לקורונה אך הלבבות עדיין לא ירגישו קרובים, עלולות לבוא מכות גלובליות נוספות להראות שכולם מקושרים.

"ואהבת לרעך כמוך" כבר לא יכול לשמש כסיסמה בעלמא, זוהי נוסחת הקשר ההדדי שבלעדיה אי אפשר יהיה לשרוד את המחר. בדרגה האבולוציונית הבאה כל אחד ירגיש שהזולת הוא חלק ממנו ממש, עד שנהפוך להיות כאיש אחד בלב אחד.

הפיילוט לקשר אינטגרלי בין אנשים צריך להתרחש קודם כל בינינו, היהודים, וכשכאן נפצח את קוד ההתקשרות החדש, נאיר את הדרך לכל העמים האחרים. אז במקום לחכות לימים עוד יותר נוראים, כדאי להתחיל לבקש אהבה לאחרים. שמחה, בריאות, פרנסה, כל אלה הם רק תוצרים של שפע עליון שזורם בין לבבות מחוברים.

בשורות טובות לכולם, וימים טובים.

נכתב בהשראת דברי הרב ד"ר מיכאל לייטמן

לחצו לקרוא עוד על אלוהים לפי חכמת הקבלה >>

אהבת? שתפו

השאר תגובה

עוד בנושא